Խնդիր 52
Ա)Մրգային աղցանի համար Սոնան օկտագործեց խնձոր,տանձ և դեղձ։Խնձորը 320գ-ով ավելի էր դեղձից։Տանձը 120գ-ով քիչ էր դեղձից։Հաշվիր թե վորքան միրգ օկտագործեց Սոնան գիտենալով, որ դեղծը 600գ է։
Լուծում
320+600=920
600-120=480
920+480+600=2000
Պատ․՝2 կգ
Բ)Արան ունի 780 դրամ, իսկ Հայկը ՝ Արաից 140 դրամով պակաս: Կարենն ունի այնքան, որքան Հայկն ու Արան միասին: Կարող են նրանք միասին գնել «Հայաստանի հրաշալիքներ» գիրքը, որն արժե 2400 դրամ:
Լուծում
780-140=640
640+780=1420
1420+1420=2840
2840-2400=440
Պատ.՝ Նարնք արող են գնել «Հայաստանի հրաշալիքներ» գիրքը
Վարժ 60, Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
Ա)32406-2235:5=31959
2235:5=447
32406-447=31959
30184-7025:5+9683=38462
7025:5=1405
30184-1405=28779
28779+9683=38462
42588:7-205.6+960:3=5174
42588:7=6084
205.6=1230
960:3=320
6084-1230=4854
4854+320=5174
Բ)2539+724.7=7607
724.7=5068
2539+5068=7607
25300-7000:8+3494=27919
7000:8=875
25300-875=24425
24425+3494=27919
4078.7-204:6+777:3=28771
4078.7=28546
204:6=34
777:3=259
28546-34=28512
28512+259=28771